REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Všechny lékařské ordinace, včetně těch nemocničních, musí od Nového roku bez výjimky začít vydávat elektronické neschopenky. Pelhřimovská nemocnice je začne testovat už od září.

„Krajská Nemocnice Pelhřimov už příští měsíc spustí pilotní projekt eNeschopenky, který umožní ověřit mimo jiné časovou náročnost vydávání, umožní vyškolit většinu uživatelů a seznámit je s nabízenými funkcemi systému, ale navíc ověřit vyšší stupeň zabezpečení při použití elektronického podpisu lékaře, se kterým legislativa bohužel nepočítá, z našeho pohledu jde však téměř o nutnost,“ říká Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví.

REKLAMA

V následujících týdnech projdou v Nemocnici Pelhřimov proškolením všichni uživatelé systému eNeschopenky. Předběžně se počítá s tím, že duplicitní vydávání potvrzení o neschopnosti pak bude reálně probíhat zhruba měsíc. ENeschopenky budou importovány do testovacího rozhraní spravovaného OSSZ. Pro pacienty se však ani v době testování nic nemění. Až do konce letošního roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.

Podle informací Petry Černo, tiskové mluvčí Nemocnice Pelhřimov, bude nová funkcionalita instalována zpočátku pouze na chirurgickém oddělení, následně čeká její rozšíření na celou nemocnici. Náklady na čtyři měsíce zkušebního provozu uhradí Kraj Vysočina, jako zřizovatel nemocnice. Půjde zhruba o padesát tisíc korun. Vzhledem k tomu, že nastavení systému si vyžádala legislativní povinnost, bude aktualizace softwaru v ostatních nemocnicích provedena zdarma.

Jak funguje eNeschopenka v praxi?

Neschopenku vystaví lékař přes svůj software nebo přímo v bezplatné aplikaci na ePortálu ČSSZ. Poté odešle elektronicky hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pacientovi vytiskne průkaz práce neschopného pojištěnce (papír ve formátu A5). Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Zaměstnanec musí jakýmkoliv způsobem svého zaměstnavatele neprodleně informovat o překážce v práci. To by měl, stejně jako dnes, učinit jakmile namísto do zaměstnání odchází k lékaři. Pokud zaměstnavatel požádal o zasílání notifikací o pracovní neschopnosti svých zaměstnanců (žádost lze podat elektronicky službou ePortálu ČSSZ), dojde po odeslání hlášení ošetřujícího lékaře ČSSZ zároveň i k zaslání notifikace zaměstnavateli do zvolené datové schránky zaměstnavatele.

REKLAMA