REKLAMA

operace koleno_ikonaDne 19. 4. 2012 se v jihlavské nemocnici uskutečnila unikátní operace náhrady kolenního kloubu za využití moderní technologie Visionaire£. Jednalo se o první provedenou operaci tohoto druhu v Kraji Vysočina. Operační výkon proběhl dle plánu, bez jakýchkoliv komplikací a s dosažením plánovaného výsledku. 

REKLAMA

Ještě před několika dny trápila osmapadesátiletého Josefa Novotného z Třebíče bolest pravého kolene, která mu znemožňovala aktivní pohyb. Chůze pro něj byla čím dál bolestivější, stejně tak vykonávání profese řidiče nákladního automobilu. To všechno je už ale minulostí. Josef Novotný se stal prvním pacientem na Vysočině, který na vlastním těle okusil výhody nové operační metody. V pátek bude propuštěn domů.

Operace 1

Operačnímu výkonu s využitím technologie Visionaire£ předchází vyšetření na magnetické rezonanci, jehož výsledky jsou zasílány do Spojených států amerických. Tam se pomocí 3D simulací vyrobí šablona, která je pro každého pacienta jedinečná. „S použitím magnetické rezonance kolena spolu s kompletním rentgenovým snímkem dolní končetiny se navrhne a vyrobí dva řezací bloky na stehenní a holenní kost, pomocí kterých je provedena výměna kolenního kloubu. S pomocí šablon se zjednoduší a zrychlí operační postup,“ popsal průběh výkonu primář ortopedického oddělení jihlavské nemocnice MUDr. Jiří Šedivý.

Technologie Visionaire£ umožňuje ortopedovi provést naprosto přesné řezy kostí v ideální rotaci, potřebné pro optimální umístění implantátu. Mezi další výhody patří také kratší operační čas, nižší riziko infekce nebo menší krevní ztráty. „Tento operační výkon je také šetrnější ke kostem a měkkým tkáním pacienta a snižuje rizika ostatních komplikací, jako je tuková embolie nebo hluboká žilní trombóza,“ doplnil výčet výhod užití této technologie primář Šedivý.

prim MUDr_Sediv

Samotná operace je hrazena ze zdravotního pojištění, šablony na míru si však pacient hradí sám. Jejich cena činí pětadvaceti tisíc korun.

„Metoda je povolena k plnému klinickému použití a v současné době je díky svým výborným výsledkům dlouhodobě využívána při operacích ve vyspělých státech EU a USA. Doposud bylo celosvětově odoperováno přibližně 50 tisíc pacientů,“ uvedla Bc. Zuzana Frodlová, zástupkyně společnosti AURA Medical, distributora zmíněné technologie.


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA