Mistrovství Evropy v cheerleadingu (ECU Europeans 2018) se konalo o víkendu 30. 6. – 1. 7. 2018 ve Finsku v Helsinkách. Zúčastnilo se téměř 3 000 nejlepších sportovců z celé Evropy. V obrovské konkurenci 26 zemí Češi obsadili hned tři pohárová místa!

foto zdroj: Česká asociace cheerleaders

Kategorii Senior Allgirl Elite (čistě ženské formace) ovládly Češky. Lady Eagles (klub Prague Eagles Cheerleaders) vybojovaly letos krásnou stříbrnou příčku za kolegyněmi z Maďarska. Bronzový pohár v této divizi putuje také do ČR, a to skupině JNS Phoenix (klub Join New Spirit Allstars). Linda Kotvová, trenérka Lady Eagles, zhodnotila výsledné umístění skupiny "Jsem pyšná, že se nám po druhé v řadě podařilo získat tak dobré umístění na evropském šampionátu. Do příprav jsme daly všechno a i když se nepodařilo obhájit loňský titul mistrů, ze  stříbrné příčky máme velikou radost, je to obrovský úspěch pro náš klub i pro ČR."

JNS Thunderbirds (klub Join New Spirit Allstars) vezou stříbro za svou choreografii v kategorii Senior Coed Elite (formace tvořená z žen i mužů). Zlato obsadil tým z Estonska. Ondřej Polanský, trenér JNS Thunderbirds, uvedl “S týmem JNS Thunderbirds jsme jeli obhajovat mistrovský titul a bylo pro nás velmi těžké ustát tlak. Po nevydařené sestavě jsme už ani nedoufali v umístění. Druhé místo pro nás bylo překvapení a jsme za něj vděční.”

V tanečních divizích ČR reprezentovaly Wild Cheerleaders, které v nejobsazenější divizi letošního šampionátu obsadily 19. místo.

České juniorky reprezentovaly v nedělní části soutěže JNS Silverbirds (klub Join New Spirit Allstars) a obsadily 13. příčku.

V cheerleadingu se soutěží ve tříminutových dynamických choreografiích, které předvádí 16-24 sportovců najednou. Cheerleading je širokospektrálním sportem zahrnující kombinaci akrobacie na zemi i ve vzduchu, atraktivní lidské pyramidy či tanec s barevnými pom-pomy. Důraz je kladen na obtížnost a technické provedení jednotlivých prvků. Jednotlivé divize se dělí dle věku a pohlaví sportovců, dále pak na choreografie akrobatické či čistě taneční.

Sportovní cheerleading je mezinárodně uznávaným sportovním odvětvím. V roce 2016 byl uznán Mezinárodním Olympijským výborem a byl přijat jako oficiální sportovní odvětví v sekci neolympijských sportů. Cheerleading v ČR má již čtvrt století historie (první klub založen roku 1993). V současné době se závodnímu cheerleadingu věnuje téměř 2 000 sportovců ve 36 klubech z celé ČR, ve všech věkových kategoriích.